Від Автора
З Новим роком, шановні колеги!

Передусім, у контексті новацій, які нам несе реалізація Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку надання адміністративних послуг у сфері будівництва та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» (від 17 жовтня 2019 року № 199-IX).

Певні норми зазначеного Закону вводяться в дію з перших чисел місяців 2020 року: лютого, березня, червня, серпня і грудня. Як правило, їх введенню має передувати прийняття відповідних підзаконних нормативно-правових актів.

З 1-го лютого 2020 року набирають чинності лише зміни до Закону України «Про рекламу» у частині вимог до розповсюдження реклами про об'єкти житлового будівництва. Безпосереднього відношення до питань організації проектування та будівництва вони не мають.

А от з 1-го березня зміни вже такі, що не горюй (якщо до законодавства не будуть внесені зміни). Серед них:

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі – Закон) розпочинатиметься з визначення терміну «будівництво – нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об'єкта будівництва». Тим самим унеможливлюючи застосування терміну «технічне переоснащення»? (див. публікацію «Пригоди технічного переоснащення» у цьому випуску).

Крім того набере законодавчого визначення термін «інженер-консультант - фахівець із кваліфікаційним рівнем, підтвердженим органом із сертифікації персоналу, акредитованим у відповідній сфері згідно із законом, та/або суб'єкт господарювання, що має у своєму складі таких фахівців, який здійснює управління проектом, забезпечує організаційне і консультаційне супроводження комплексу робіт, пов'язаних із створенням об'єкта архітектури, приймає від імені замовника відповідні рішення та виконує інші функції, визначені договором». До того ж, до заяви на видачу дозволу на виконання будівельних робіт буде додаватися інформація про інженера-консультанта (у разі його залучення). В умовах практичної відсутності служб замовника це аж ніяк не зайве, а скоріше необхідне. Але ж має бути встановлена підконтрольність і відповідальність інженера-консультанта на рівні з іншими учасниками будівництва.

Змінюється організаційна процедура ліцензування господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними наслідками (СС3). З цього приводу планується окрема публікація у другому випуску 2020 року. По мірі готовності вона з'явиться у розділі «Нові публікації».

І о радість! Нарешті законодавчо визнається технічна інвентаризація. З 1-го березня 2020 року набуває чинності стаття 393 Закону, яка так і називається: «Технічна інвентаризація об'єктів нерухомого майна». Правда частиною п'ятою цієї статті визначено, що Порядок проведення технічної інвентаризації нерухомого майна, перелік об'єктів нерухомого майна, які підлягають технічній інвентаризації, склад, зміст інвентаризаційної справи, матеріалів технічної інвентаризації та технічних паспортів визначаються Кабінетом Міністрів України в Порядку проведення технічної інвентаризації. Отже цей Порядок має бути десь на підході, чекаємо. Але, знову ж таки, поки що без підконтрольності і відповідальності виконавців технічної інвентаризації. Не дуже ґречно по відношенню до своїх колег – інших учасників будівництва.

Це звісно не все. Є ще зміни до Кодексу України про адміністративні порушення щодо відповідальності за порушення законодавства у сфері надання адміністративних послуг. Непрості норми щодо присвоєння адреси об'єкта будівництва. Ще деякі. Поступово розберемося. Як каже мій любимий зять: «хіба що не встигнемо». У тому розумінні, що відбудуться наступні зміни.

Отже, приємного і корисного ознайомлення з матеріалами першого випуску 2020 року. Треба сказати, випуск виявився немаленьким, поки що більшим за попередні. Сподіваюся, цікаві матеріали знайдуться для всіх охочих.


Анатолій Григор
Випуск 1-2020 Січень
ID 1-2020


73
грн.
Зміст випуску:
  • Від автора
Проектування та будівництво
  • Законодавство про енергетичну ефективність будівель. 22 грн. (7 стор.)
  • Про «пригоди» технічного переоснащення. 22 грн. (7 стор.)
Ліцензування у будівництві
  • Про деякі питання, що виникають під час ліцензування. 32 грн. (19 стор.)
Контроль за будівництвом
  • Хто може проводити обстеження? 30 грн. (18 стор.)
Наукові дослідження
  • Сонячні колектори – один із основних елементів геліосистеми. 22 грн. (8 стор.)
Енергоефективність будівель. Досвід і практика. (рубрика О.Горбатовського) 28 грн. (15 стор.)
  • В УКРАИНЕ НАЧАЛ РАБОТУ ФОНД ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНОСТИ.
  • УТВЕРЖДЕН НОВЫЙ ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЙ СТАНДАРТ.
  • МОДЕРНИЗАЦИЯ ОДНОТРУБНЫХ СИСТЕМ ОТОПЛЕНИЯ.
  • МОДЕРНИЗАЦИЯ ЦЕНТРАЛИЗОВАННОЙ СИСТЕМЫ ОТОПЛЕНИЯ. КАК ЭТО ОСУЩЕСТВЛЯЕТСЯ в г. КИЕВЕ.
Окремі публікації що входять в цей випуск